Відомий латвійський лікар Петеріс Апініс дав конкретні поради щодо того, як перехворіти коронавірусом максимально легко. 

Петеріс Апініс (Pēteris Apinis) – шанований латвійський лікар, головний редактор журналу «World Medical Journal» Всесвітньої асоціації лікарів та журналу «Latvijas Ārsts», а також президент Латвійського товариства лікарів. На своєму особистому сайті та на сторінці Фейсбук він розповів про те, що поширення коронавірусу Covid 19 зупинити практично неможливо, і ним перехворіє щонайменше 2/3 жителів земної кулі. У когось це відбудеться в більш легкій формі або навіть безсимптомно, а хтось отримає важкі ускладнення. Але лікар запевняє: зараження вірусом не означає смерть! Адже кожен, хто піклується про своє здоров’я, може перехворіти ним максимально легко.

Ось рекомендації Петеріса Апініса щодо правильних дій в умовах пандемії коронавірусу.

1. Лікуйте свої хронічні захворювання, щоб не зустріти вірус на лікарняному ліжку

Найважливіше завдання для всіх, у кого є хронічні хвороби: лікуйте їх! Ви повинні точно дотримуватися вказівок лікаря як щодо режиму, так і щодо дієти, а також точно вживати всі призначені ліки. Коронавірус загрожує життю людей, які недостатньо стабілізують свій цукровий діабет, не лікують свою астму, хронічну обструктивну хворобу легенів або серцеву недостатність. З допомогою свого лікаря ви повинні самі ретельно лікувати свою основну хворобу, щоб коронавірус не використав її проти вас. Під час епідемії вірусу всім, хто має хронічні захворювання, необхідно звернутися до свого фахівця (ендокринолога, кардіолога, гастроентеролога) і обов’язково дотримуватися його рекомендацій.

2. Ходіть, бігайте, їздіть на велосипеді на свіжому повітрі щодня. Працюйте на городі!

Тільки так званий непрямий імунітет дозволить вам легко перехворіти Covid 19. Непрямий імунітет можна виробити рухами і спортивними активностями, раціональним харчуванням і знаходженням на свіжому повітрі. Вам потрібно знайти можливість щодня гуляти лісом або парком, бігати або кататися на велосипеді щонайменше одну годину. Той, хто кожного дня бігає або швидко крокує на свіжому повітрі, не помре від коронавірусу і не постраждає від нього. Жоден урядовий карантинний захід не має такої ефективності, як активний рух на свіжому повітрі.

3. Тренуйте грудну клітку і займайтеся дихальними вправами

Доведеться вправлятися щодня. Коронавірус, як правило, загрожує епітеліальним клітинам дихальних шляхів або альвеолярним клітинам легенів. Найкраще вірус почувається там, де є знижений потік повітря – у верхніх сегментах легень на плечовій частині та в сегментах знизу ближче до діафрагми. В невеликій кількості зайнятих в диханні сегментах легень живуть різні бактерії, які можуть швидко перетворити викликану вірусом хворобу в бактеріальну пневмонію і сепсис. Ці бактерії повинні бути вентильовані правильними дихальними вправами. Щоб покращити дихання в цих сегментах, потрібно регулярно виконувати спеціальні вправи – їх вам може підказати будь-який фізіотерапевт, або знайдіть в інтернеті. Правильний діафрагмальний спів також вентилює легені.

Читайте також: Як зміцнити легені для боротьби з коронавірусом: вправи та рекомендації

Так само, як вентилювати легені, потрібно вентилювати житлові та робочі приміщення. А людям з хронічними захворюваннями та літнім пацієнтам потрібно обговорити з сімейним лікарем необхідність вакцинації пневмококовою вакциною. Запалення легенів викликають пневмококи, які вже знаходяться в наших дихальних шляхах. Вакцина від пневмококів зменшить можливість вірусної пневмонії перетворитися на змішану пневмонію і сепсис.

4. Не кашляйте, не чхайте, не говоріть на інших людей

Дотримуйтеся дистанції двох метрів і не спілкуйтеся з незнайомою людиною довше десяти хвилин, адже можливість отримати коронавірус визначає час розмови і відстань контакту з інфікованою особою. Тому спілкуйтеся між собою віддалено, найкраще на відстані не менше двох метрів. Пам’ятайте, що коронавірус може переноситися не тільки крапельками повітря, але також в поцілунках і під час сексу. Уникайте прямих комунікацій, які тривають довше десяти хвилин.

5. Рекомендації з профілактики та лікування беріть з перевірених джерел

Довіряйте лише тій інформації, яка надходить з надійних джерел (наприклад, в Україні з ініціативи Кабінету Міністрів створений спеціальний сайт covid19.com.ua, на якому публікується вся актуальна інформація про коронавірус). Не вірте рекламі чудес, антивірусних вітамінів, гомеопатичних засобів і харчових добавок. Харчуйтеся рослинними продуктами, які потенційно багаті фітонцидами – це часник, цибуля, салат, шпинат, капуста тощо.

6. Уникайте зловживанням алкоголю! Не більше склянки вина на день

Не вірте порадам вживати алкоголь як ліки від вірусу! Алкоголь відкриває для вірусу ворота дихальних шляхів та пригнічує захист організму. Як смертоносний дезінфекційний засіб для боротьби проти вірусу вживається лише розчин спирту міцністю щонайменше 60 градусів: ним потрібно протирати руки і поверхні.

7. Не куріть! Комбінація коронавірусу та куріння – це прямий шлях до патологанатома

Ви повинні негайно відмовитися від куріння! Дослідження китайських вчених свідчать про те, що різниця між смертністю чоловіків і жінок залежить від кількості викурених сигарет. Пасивне куріння також є небезпечним для життя в поєднанні з вірусом. Крім того, сучасна мода на електронні цигарки в поєднанні з вірусом є реальною загрозою для життя.

8. Окуляри, рукавички, маска

Маска для обличчя – чудовий засіб захисту, щоб не захворіти, але це діє лише в тому випадку, якщо її одягли обидві особи (носій хвороби і потенційний реципієнт). Респіратори як засоби захисту залишаємо медичним працівникам – у них більш тісний контакт з хворими.

Хорошим способом захисту від вірусу є окуляри. Найкращими є такі, які використовують пляжні волейболісти. Якщо у вас є вибір – лінзи або окуляри – ще кілька місяців обирайте окуляри.

У магазині та інших громадських місцях, де доводиться торкатися різних предметів та речей, непогано надягати гумові або латексні рукавички. Але найголовніше – не торкатися руками рота, носа, вух і не терти очі. Мийте руки перед їжею, а також ретельно мийте фрукти й овочі.

9. Стерилізуйте поверхні і приміщення

У приміщеннях, де знаходилася людина з підтвердженим Covid 19, або потенційно хвора коронавірусом людина, необхідна дезінфекція поверхонь. Важливо ретельно очищати і дезінфікувати всі предмети і поверхні, наприклад, дверні ручки, кнопки ліфта, крани, стіни і вікна, поверхні в туалетах і ванних кімнатах, а також телефони, планшетні комп’ютери, до яких часто торкаються безліч людей. Для обробки невеликих поверхонь рекомендується використовувати 70 % розчин етилового спирту. Білизну краще прати в пральній машині при максимально високій температурі. Якщо є можливість, дезинфікуйте приміщення ультрафіолетовим випромінюванням, але уникайте опромінення себе.

10. Часто мийте руки милом або дезинфікуючим розчином

Мийте руки перед їжею, а особливо після відвідування супермаркету, громадського транспорту і туалету. Замість того, щоб помити руки в громадському місці, скористайтеся серветками зі стерилизуючим розчином. Менше спілкуйтеся з людьми в ущільнених місцях.

Цей коронавірус не поділяє людей за національністю, кольором шкіри чи релігійними уподобаннями. Він загрожує літнім людям з хронічними захворюваннями. А особливо небезпечний цей вірус в лікарнях, де лікуються онкологічні, серцеві та легеневі хворі, а також хворі зі зниженим імунітетом. Тому уникайте відвідувань клінічних лікарень без необхідності, щоб ненавмисно не занести туди вірус.

Будьте свідомими, дотримуйтеся рекомендацій лікарів та бережіть здоров’я!

Читайте також: Прогулянка під час карантину: 5 порад для вашої безпеки