як зібрати кубик Рубіка

Дуже часто буває так, що люди, які навчилися робити щось ну дуже добре, зі сторони виглядають як чарівники. Коли бачиш, як хтось примудряється зібрати кубик Рубіка за лічені секунди, то складається враження, що це якийсь трюк. Адже звичайній людині складно зібрати цю головоломку і без підказок точно не обійтися!

У цій статті ми привідкриємо секрети спідкуберів, щоб ви розуміли, як виконується така блискавична збірка кубика. Ну і розберемося, трюк це чи ні!

Відео тут!

Етапи складання кубика Рубіка та їх оптимізація

Швидкісна методика складання кубика 3х3 має назву «Метод Джесіки Фрідріх». Ця методика має кілька основних етапів:

  • Збірка хреста на білій стороні (Cross).
  • Збірка двох шарів (F2L).
  • Збірка жовтої сторони (OLL).
  • Перестановка елементів в останньому шарі (PLL).

Для кожного з етапів розроблені спеціальні фішки, які дозволяють виконувати їх максимально швидко, з дуже високою оптимізацією рухів.

Ось, наприклад, якщо новачок виконує складання першого етапу (хреста) за 8-12 секунд, то досвідчений спідкубер робить це за 1 секунду. Подібна ситуація відбувається і з іншими етапами. Оскільки інші етапи помітно складніші від першого, то й варіантів для оптимізації рухів там набагато більше!

Але і це ще не все. Професійні спідкубери йдуть ще далі, вони прораховують багато рухів наперед. Наприклад, складання хреста прораховується повністю на 100 %, і після запуску таймера спідкубер просто робить кілька рухів і етап виконаний, при цьому прораховується ще й початок другого етапу (збірка двох шарів). Якщо ви також хочете спробувати зібрати кубик Рубіка, тоді починайте з цієї інструкції для новачків: https://cubes.in.ua/ua/kak-sobrat-kubik-rubika-3×3-za-1-minutu/.

Запам’ятовування десятків і сотень формул

Зростання швидкості збирання кубика Рубіка безпосередньо пов’язане з кількістю формул, які ви знаєте, і від того як добре (швидко) ви вмієте їх виконувати.

Наприклад, новачки збирають весь кубик зі знанням всього 4-5 формул. Так, це можливо, але при цьому етапів складання кубика 3х3 у вас буде не 4, а набагато більше, і часу на складання піде також дуже багато. Третій етап OLL (збірка жовтої сторони) можна виконати в один етап, але потрібно знати 50+ формул. Новачки ж розбивають цей етап на три кроки і вчать всього три формули (це, звичайно легше, але набагато довше). Таким чином і відбувається оптимізація — більше формул, менше часу на складання.

Також досвідчені спідкубери іноді вміють поєднувати два останні етапи OLL і PLL. Для цього потрібно вивчити ще 200+ ситуацій та формули для них і тоді збірка кубика скорочується практично ще на один етап.

Як зібрати кубик Рубіка: тривале тренування навичок

Є ще дещо, без чого неможливо зібрати кубик Рубіка за 10 секунд — це тривалі й наполегливі тренування.
Щоб навчити свій мозок швидкісній збірці головоломок, потрібно дуже багато й наполегливо тренувати певні його ділянки: ті, що відповідають за техніку обертання головоломки, а також за швидкість зчитування ситуації на головоломці.

Техніка рухів має величезне значення! Щоб зібрати кубик за 10 секунд, ви повинні робити по 8-10 рухів у секунду і при поганій техніці кубик у вас буде заїдати, випадати з рук, а також можливий виліт елементів з головоломки.

Уміння зчитувати й обробляти ситуацію на кубику також напрацьовується сотнями і тисячами годин тренувань, тому що для цього потрібно навчити свій мозок новим навичкам. І не просто навчити, а й натренувати цю навичку до неймовірних швидкостей!

Як бачите, збірка кубика Рубіка за 10 секунд — це не фокус, не обман і не диво, це тривалі і наполегливі тренування, а також непереборне бажання розвивати свої навички.

Автор: Геннадій Раков (спеціаліст Cubes.in.ua)