як подолати стрес

Під час пандемії (та й не тільки) ми шукаємо різні шляхи зміцнення нашої психіки. Хочемо бути стійкими до негативних новин та перепадів настрою, і разом з тим не знаємо, як подолати стрес. На щастя, рецепти внутрішнього спокою вже давно винайдені в різних країнах світу – запам’ятовуйте і використовуйте!

Пропонуємо вам ознайомитися з філософіями різних країн, кожна з яких тим чи іншим способом веде до душевного спокою та внутрішньої гармонії.

Сісу – фінський спосіб зміцнити психіку

дівчина, ліс, сісу

©iStock

«Сісу» (sisu) узагальнює в собі основні риси фінського характеру, який характеризується стійкістю, непохитністю та здатністю бачити виклики у перешкодах. Одна з дослідниць sisu, Емілія Лахті, визначає це поняття як набір рис, що забезпечують розумову стійкість і здатність справлятися з важким стресом, водночас маючи змогу протистояти неприємностям, які здаються нездоланними.

Катя Панцар, журналістка, яка переїхала з Канади до Фінляндії, описує sisu як силу волі, рішучість не здаватися і не шукати легких шляхів.

«Перебуваючи в новій для себе країні, я раптом виявила одну важливу річ: свій дух можна зміцнити так само, як загартувати своє тіло. І навіть більше – завдяки фізичному зміцненню автоматично зростає і психічна стійкість!»

Катя Панцар, журналістка

Рецепт фінського сісу такий же простий, як і їхній підхід до дизайну. Йдеться про самостійність, впевненість у собі та вибір найпростіших рішень. Фіни дуже практичні й одночасно невибагливі. Вони швидше приготують вечерю самостійно, ніж підуть у ресторан, і відремонтують зламану річ, а не куплять нову. Також вони дуже зосереджені на фізичній активності та тісному контакті з природою – навіть взимку у Фінляндії можна часто зустріти сміливців, які запросто купаються в холодному морі!

Хюге – датський рецепт спокійного життя

як подолати стрес

©iStock

Що робить данців однією з найщасливіших націй у Європі? Можливість насолоджуватися простими задоволеннями та проводити час зі своїми близькими! Для цього вони навіть вигадали своє власне слово «hygge». Настрій, який ототожнюється з цим словом, можна описати як «задоволення від перебування в одній кімнаті з людьми, яким ти довіряєш і з якими тобі затишно». Немає нічого більш «хюгного», ніж сидіти в теплій кімнаті з ковдрою та чашкою чаю, слухаючи, як краплі дощу б’ються у вікна!

«Я думаю, що датчани сприймають хюге більше на рівні емоцій, ніж розуму, саме тому так важко перекласти це слово іншими мовами. Це термін для стану, в якому ви відчуваєте любов, тепло і захищеність, і для часу, який ви проводите зі своїми близькими»

Марі Турелл Содерберг, актриса і автор книги «Hygge. Датське мистецтво щастя»

Значна частина нашого життя відбувається «на головній сцені» – мова йде про моменти, коли ми безпосередньо стикаємося зі світом. Але дуже велика й важлива частина життя проходить за лаштунками, де ми набираємо енергії для виходу на сцену. Хюге – це і є наші лаштунки. Збалансувати ці дві реальності – велике мистецтво, але здійсненне, і саме йому можна повчитися у данців.

Читайте також: Життя в стилі хюге:  кроків до простих радощів

Лагом – шведський спосіб, як подолати стрес

рибалка

©iStock

Лагом – це скандинавський спосіб знайти золоту середину, здатність визначити, скільки вам достатньо, щоб бути щасливими, а коли варто сказати «досить». Слово lagom буквально означає «помірно, достатньо, в адекватній кількості; стільки, скільки потрібно». Це може стосуватися будь-якої сфери життя: від архітектури до моди та автомобілів, до дизайну інтер’єру та кухні. Звучить знайомо? Звичайно, досить поглянути на Ікею!

Філософія lagom не виключає ні ковдр, ні шоколаду, але відповідно до неї задоволення приходить від того, що ковдра може бути шерстяною, не обов’язково кашеміровою, а однієї чашки солодкого напою достатньо для двох.

Першим кроком до лагом є усвідомлення того, що справжнє задоволення в житті не пов’язане з накопиченою кількістю товарів. Це корисно не тільки для психіки, але й для кишені. Другий крок – це відповідальність за ваш вплив на людей та світ навколо. Ви можете почати з турботи про навколишнє середовище, але не зупиняйтеся на досягнутому.

Читайте також: Лагом, козейгох, вабі-сабі – тренди філософії затишку з різних країн

Ніксен – голландське мистецтво нічого не робити

як подолати стрес

©iStock

Нідерландське слово niksen – це термін для прогулянки з головою в хмарах та рожевих мрій, який не має нічого спільного з неприємною нудьгою. Однак у нього є тісний зв’язок з медитацією, – каже Ольга Мекінг, автор книги про це явище. Це мистецтво нічого не робити без жодної причини. Чому? «Бо тому що» – як кажуть діти. Згідно з цим визначенням, наприклад, перегляд новин по телевізору не є ніксен, але якщо телевізор увімкнено, а наші думки в іншому місці – це воно.

«Йдеться не стільки про пошук задоволення, скільки про розуміння того, що нам не потрібно бути постійно продуктивними. Було б гарною ідеєю змінити визначення продуктивності на таке, яке враховує перерви, пов’язані, наприклад, з хворобою чи необхідністю відпочинку. Щоб людям було не соромно зізнатися, що сьогодні вони нічого не зробили»

Ольга Мекінг, авторка книги про ніксен

Головною перевагою філософії ніксен є те, що після «нічогонероблення» ви почуваєте себе більш натхненно, повними нових ідей та планів. Це своєрідне перезавантаження мізків, від якого потрібно отримати задоволення!

Скоглюфт – норвезький шлях до здоров’я

©iStock

Якщо ви хочете досягнути спокою, здоров’я та гарної атмосфери малими зусиллями, тоді вам сподобається концепція skogluft . Цей термін придумав Йорн Віумдал, норвезький інженер, який працює з рослинами вже понад 30 років. Ідея дуже проста: мова йде про наповнення приміщень, де ви перебуваєте найчастіше, зеленню та специфічним світлом.

«Закрившись у бетонних будинках та скляних кабінетах, ми страждаємо від дефіциту природного середовища. Такий стан вже діагностується навіть у маленьких дітей, а найпоширенішими його симптомами є головний біль та втома. Це можна виправити, побудувавши «зелені стіни» та встановивши лампи денного світла»

Йорн Віумдал, норвезький інженер

Філософія skogluft проста: якщо ви не можете піти до лісу, приведіть його додому! Озеленення та освітлення вашого жилого приміщення приведе до чудових результаті: підвищення рівня життєвих сил, зниження рівня стресу, підвищення імунітету організму, зниження болю, швидшого відновлення після хвороб, покращення концентрації уваги та посилення почуття спокою. Плюс чистіше повітря вдома!

Читайте також: «Файно є!», або Хюге по-українськи

Джойя ді вівере – італійський спосіб насолоджуватися життям

©iStock

Італійський спосіб життя заснований на святкуванні маленьких щоденних ритуалів та чуттєвих насолод світу. Саме органи чуття підживлюють знамениту італійську «gioia di vivere», тобто радість життя.

Балкон, що потопає у квітах; вечеря з елегантного порцелянового посуду; красиві прикраси, одягнені для зустрічі з друзями – ці дрібні елементи повсякденного життя висловлюють італійську любов до краси, а також віру в те, що життя не варто відкладати на потім.

З п’яти почуттів, якими ми наділені, для італійців особливо важливі смак і запах. Їжа – це життя, кухня – це щось святе, що живить не тільки тіло, а й серце. А в італійців дуже здорові серця – вони живуть довго й рідко страждають серцево-судинними захворюваннями. Це відбувається із двох причин: здорове харчування (на основі свіжих сезонних продуктів, овочів, фруктів, риби та оливкової олії) та здоровий підхід до життя, без стресів та поспіху.

Ікігай – щасливе життя по-японськи

©iStock

Ікігай – це слово, яке описує задоволення та суть життя. У буквальному перекладі iki означає «жити», а gai – «причина». Це демократична концепція, яка передбачає відчуття щастя від різноманітності життя. Йдеться про задоволення від того, що ми робимо, не очікуючи успіху. Цей стан може з’явитися, а може і не з’явитися. Ікігай показує, як бути щасливим і знаходити сенс життя, не доводячи це всьому світу.

«Робіть речі для себе, а не для оплесків. Грайте, коли ніхто не слухає; пишіть історії, які ніхто не прочитає; нехай ваше внутрішнє задоволення дозволить вам йти по життю з радістю. Саме в цьому полягає ікігай»

Кен Могі, автор книги «Ікігай. Японське мистецтво щастя»

Ми часто думаємо, що для того, щоб бути щасливими, потрібно відповідати певним умовам – бути успішними, мати сім’ю, престижну роботу, освіту. Тим часом немає жодних гарантій, що це принесе нам щастя! Ми очікуємо визнання та оплесків, а коли почесті не приходять, ми втрачаємо ентузіазм. Набагато краще зробити так, щоб джерело щастя виходило від самих зусиль, а не від ефекту, який настане або не настане.

Тепер ви знаєте, як подолати стрес! Використовуйте поради з різних куточків світу, знаходьте найближчу для себе філософію і живіть в гармонії з собою!

За матеріалами

Читайте також: Невловима душевна гармонія: 7 законів, щоб віднайти і втримати цей стан