Як навчити дитину робити уроки

Нерідко батьки очікують закінчення навчального року навіть більше, ніж діти! А все тому, що вони звикли брати всю відповідальність за успішність своїх школяриків на себе (наче їм мало завантаження на власній роботі та домашніх справ).

Іноді допомогти дітям з уроками можна, але не потрібно постійно робити все замість них. Тож якщо ви не хочете, щоб ваші син чи донька виросли лінивими, неорганізованими та безвідповідальними людьми, то повинні знати, як навчити дитину робити уроки самостійно.



Чому не треба робити уроки з дитиною: 5 причин

Як навчити дитину робити уроки

©Kanal-O

У деяких батьків завжди знаходяться причини, чому вони допомагають своїм дітям з домашньою роботою, але науковці радять не робити цього. Ось як це пояснює практикуючий сімейний психолог і багатодітна мама Лариса Суркова:

1. Школа – зона відповідальності дитини

Батьки вже давно закінчили школу, а тепер вчаться діти. Школа – це зона їхньої відповідальності, навіть якщо мова йде про першокласників. Втім, у якому б класі не вчився школяр, початок навчального року – саме той час, щоб перестати сприймати його як малюка і делегувати йому право самому збирати рюкзак і робити домашню роботу. Звичайно, на початку можливі і двійки, і зауваження. Але рано чи пізно школяр зрозуміє, що вчиться він сам, а не мама чи бабуся.

2. Навчання – це ще не все життя. Бережіть нерви

Скільки сімейних драм відбувається через навчання! Навіть будучи вже дорослими, діти мало не до старості згадують, як мама або тато просиджували з ними до ночі над математикою і примушували вчитися. Але школа – це лише один з етапів життя, і вона не повинна ставати між батьками і дітьми. Навіть якщо всі одинадцять років простояти над дитиною, це не прищепить їй інтерес до знань. Таким способом можна тільки відбити у дітей бажання вчитися, та ще й зруйнувати з ними відносини.

3. Ви ростите безвідповідального виконавця

Тотальний контроль за домашніми завданнями допоможе виростити несамостійну особистість, яка робить все за вказівкою, і якою легко маніпулювати. Така дитина буде хорошим виконавцем, але не навчиться приймати рішення і брати на себе відповідальність, у тому числі й за невивчений урок. Це дуже важливий виховний момент, коли дитина щось не приготувала, отримала погану оцінку і зробила відповідні висновки. Причому не робити за дитину домашнього завдання не означає повністю самоусунутися. Можна перевірити виконане, можна і потрібно допомогти розібратися в складному питанні. Але далі – сам.



4. Вчитися розподіляти час і навантаження краще в дитинстві

У сучасних дітей часто складаються складні відносини з часом. Вони його просто не відчувають, адже розклад складено вчителями та батьками, які самі ж і стежать, щоб він виконувався. В результаті дитина працює над уроками до ночі не тому, що задано занадто багато, а тому, що не вміє правильно розподілити час. Допомога батьків у цьому випадку – ведмежа послуга. Чи готові вони і в інституті писати за свою дитину реферати, курсові, диплом? Адже там теж дуже багато задають!

Щоб дитина навчилася правильно робити уроки, потрібні не наглядаючі батьки, а стіл, стілець і таймер. На домашню роботу по кожному предмету відводиться не більше півгодини. Не встиг – все одно переходиш до наступного завдання. Так школяр навчиться розподіляти час.

5. Ви заощадите час для себе

Коли дитина робить уроки самостійно, у батьків з’являється маса вільного часу. Напевно, вони знайдуть на що витратити кілька годин, які раніше проводилися над зошитами. Згодом при правильній організації домашньої роботи звільняться вечори і у школяра. З’явиться час на прогулянки. А ось розмови на тему «Ти зробив уроки?» залишаться в минулому.

Сподіваємося, ми переконали вас у тому, що дитина повинна готувати свої домашні завдання самостійно. А тепер давайте розберемося, як допомогти їй сформувати цю звичку.

Як навчити дитину робити уроки самостійно

Як навчити дитину робити уроки

©GoldVoice.club

Отже, щоб розірвати замкнене коло і змінити відношення дитини до домашніх завдань і до навчання в цілому, батьки повинні дотримуватись наступних порад:

1. Не перехоплюйте відповідальність за навчання дитини

Роль батьків зводиться до того, щоб направляти і підтримувати, при необхідності – допомагати дитині розібратися, але ні в якому разі не робити все замість неї. Покажіть синові або дочці, як збирати портфель, як заповнювати щоденник, в якій послідовності виконувати домашні завдання, і – відійдіть в сторону.

Якщо ви перевіряєте завдання і знайшли помилку – запропонуйте дитині самій знайти і виправити її, але не давайте готових рішень. Перевірку поступово можна звести лише до факту виконання завдань: якщо задано 4 вправи, то 4 і повинні бути зроблені. З таким підходом дитина буде допускати помилки, але тільки так і сформується її відповідальність. Це зробить її успішність реальною, а не штучною.

2. Навчіть дитину вчитися

Перші домашні завдання можуть викликати у дитини розгубленість: із чого почати? Батькам важливо навчити дитину, як правильно робити уроки. Поясніть, чому потрібно робити речі в певному порядку, проговоріть всю послідовність дій вголос, можна навіть написати і розмістити над письмовим столом невелику пам’ятку. Після цього вашій дитині залишиться лише виконати всі ці дії по кроках.

3. Правильно організуйте робочий простір

Місце, де займається дитина, дуже впливає на її продуктивність. Організуйте робочу зону так, щоб у ній було достатньо освітлення, а все необхідне можна було легко дістати. Приберіть усе зайве, щоб не відволікатися. Згрупуйте книги, зошити, матеріали, посібники – так знайти потрібну інформацію буде простіше. Якщо в сім’ї є кілька дітей, зробіть так, щоб вони не заважали школяреві зосередитися під час виконання уроків.



4. Навчіть дитину відчувати час

Діти часто не відчувають час: не знають, скільки пройшло, а скільки ще залишилося. Вирішити цю проблему можна за допомогою звичайного будильника або пісочного годинника. Для початку спробуйте заміряти разом з дитиною, скільки хвилин у неї займають повсякденні справи: подивитися мультфільм, поїсти, навести лад у кімнаті, зробити домашнє завдання з математики. Ви можете пояснити, що уроки займуть стільки ж часу, як, наприклад, прогулянка з собакою.

Перед початком виконання завдань заведіть будильник. Це налаштує дитину на роботу і допоможе не затягувати процес, адже чим довше дитина займається уроками, тим нижчою є її продуктивність. Оптимальний час для виконання домашніх завдань у старших класах – не більше 2 годин, а в початкових – не більше 30 хвилин. Далі дітям вже складно зосередитися.

5. Навчіть розставляти пріоритети

Щоб полегшити навчання і життя в цілому, навчіть дитину виділяти головне. Наприклад, при виконанні уроків важливо вміти оцінювати: 1) обсяг заданого: що з нього зрозуміло, а що ні; 2) на які завдання піде більше часу, а на які менше; 3) що з уроків дитина подужає сама, а де їй може знадобитися допомога.
Якщо навчити дитину цього, вона буде вільніше орієнтуватися в тому, що можна зробити легко і швидко самостійно, а що можна подивитися в енциклопедії або запитати у тата або мами пізніше. Це виручить дітей на контрольних та іспитах: вони не витратять весь час на виконання лише одного, найскладнішого, завдання, а залишать його наостанок.

Як навчити дитину робити уроки

©Unsplash

6. Мотивуйте

Частіше хваліть дитину за старання, за гарні оцінки, і не сприймайте це як належне. Для дітей початкових класів можна використовувати дошку мотивації. На листку паперу напишіть цілі («застелити ліжко», «зробити домашні завдання», «вигуляти / погодувати собаку», «винести сміття»), поруч – день тижня. За кожне виконане завдання ставте плюсик. В кінці тижня – винагорода, наприклад похід всією сім’єю в кіно або на каток.

Можна також використовувати і такий варіант мотивації: «Ти робиш уроки – і ми всі разом йдемо гуляти / пити чай / дивитися фільм». Частіше показуйте дитині, як вона може практично застосовувати свої знання. Наприклад, вмієш додавати і віднімати – зможеш порахувати здачу в магазині.

7. Навчайте грамотно розмовляти і задавати питання

Всі діти, які йдуть до школи, вміють розмовляти, але далеко не всі вміють правильно доносити інформацію, викладати свої думки. Комусь заважає сором’язливість, а хтось просто не знає, як це правильно зробити. Вчіть дитину чітко висловлювати свою думку і правильно розмовляти з вчителем. Вона не повинна боятися задавати питання, перепитувати стільки раз, скільки потрібно, щоб зрозуміти тему і виконати завдання.



8. Допоможіть дитині подружитися з однокласниками

Для дитини дуже важливі відносини з однокласниками. Від того, як вони складуться, багато в чому залежить її впевненість і успішність. В наш час діти нерідко навчаються далеко від дому, а після уроків їх відразу забирають батьки. Однокласники не встигають близько познайомитися, подружитися – їм просто не вистачає на це часу! Тому батькам варто допомогти знайти дітям друзів у класі: запропонувати разом погуляти, запросити однокласників додому для гри та спілкування.

9. Ваші відносини – на першому місці

Не акцентуйте увагу на успішності дитини, адже це не єдине і не найголовніше в ваших стосунках. Цікавтеся життям сина чи доньки, їхніми захопленнями, почуттями, спостереженнями, бажаннями, друзями. Будьте НЕ контролером для дитини, а скоріше її «вболівальником»: дізнавайтеся, як справи в школі, слухайте і підтримуйте її. Показуйте дитині, що у вас спільне життя, і що її справи не менш важливі, ніж ваші. Більше часу проводьте разом, накопичуйте загальні яскраві і щасливі спогади!

10. Пам’ятайте, що оцінки не визначають успішність дитини

Страх батьків перед поганими оцінками дитини – це, перш за все, страх за її майбутнє. Але оцінка сама по собі показує лише те, як школяр засвоїв матеріал. Погані оцінки зовсім не означають, що учень ледачий, безвідповідальний і не зможе в майбутньому успішно працювати. Це говорить лише про те, що у дитини з якихось причин не виникає бажання вчитися або вона не може це робити в силу складності програми. Може, ви вибрали найкращу математичну гімназію в місті, а дитині там занадто важко?

Якщо у сина або дочки ніяк не виходить вчитися тільки на відмінно – це не вирок. Серед успішних бізнесменів трієчників значно більше, ніж відмінників. Вся розгадка в тому, що такі люди легше ставляться до помилок, тому що у них з дитинства виробився стійкий імунітет до них. Їхні низькі оцінки – не результат ліні або низького інтелекту, а доказ того, що в них немає інтересу до шкільної програми. Якщо це ваш випадок – спробуйте зосередити увагу дитини на тих предметах, які їй дійсно до душі.

Як припинити кричати на дитину, якщо вона не хоче вчитися

Як навчити дитину робити уроки

©Kanal-O

В глибині душі ви розумієте, що кричати на дитину – не кращий метод виховання. Однак нічого не можете з собою вдіяти: злість і відчай накривають з головою, емоції беруть над вами гору, і ви знову зриваєтесь. Як же вчасно зупинитися?

• Візьміть тайм-аут. Вийдіть з кімнати, випийте склянку води, зробіть кілька глибоких вдихів і видихів.

• Опишіть свій стан дитині. Замість того щоб ображати і нападати на неї, чесно зізнайтеся, що вас засмучує. Проговоріть свої почуття.

• Не забувайте про себе. Найчастіше мами зриваються на дітей після важкого дня. «Сил моїх більше немає», – знайомий вислів? Більше відпочивайте, поновлюйте енергетичні ресурси і не доводьте себе до емоційного занепаду.

Пам’ятайте, що крик – це шлях в нікуди. Спокійний діалог завжди ефективніший. Запитайте у дитини, чому вона не хоче робити уроки. Можливо, вона не зрозуміла матеріал у школі, але соромиться в цьому зізнатися? А може, завдання просто нецікаве? В цьому випадку постарайтеся знайти якусь розумну альтернативу. Наприклад, замість того, щоб вчити нудний параграф підручника з історії, включіть захоплюючий документальний фільм про цей період.

Як навчити дитину робити уроки

©123RF.com

Ви не зможете завжди примушувати сина чи доньку вчитися, як і не зможете постійно робити все замість них. Набагато ефективніше і продуктивніше буде навчити дитину робити уроки самостійно. Це допоможе розвинути в ній організованість, працьовитість, допитливість і інтерес до нового. Саме ці якості в майбутньому стануть запорукою успішного життя і кар’єри ваших дітей.

За матеріалами: deti.mail.ru, adme.ru, 4mama.ua.

Читайте також: Мотивація до навчання студентів Гарварду: 15 порад, які ви повинні прочитати своїм дітям!