самотність

Більшість людей уникають самотності та навіть бояться її. Це явище зазвичай розглядається як щось руйнівне для особистості, те, що заважає їй повноцінно жити і розвиватися. Самотність часто сприймається як трагедія, але чи так це насправді? Чи правильно ми чинимо, коли завантажуємо свій мозок надмірним спілкуванням та сторонньою інформацією, не залишаючи собі можливості подумки розкласти все по поличках?

Тема самотності та її впливу на людину вже давно активно вивчається психологами та науковцями. Тож якщо ви відчуваєте непереборне бажання побути наодинці з собою – так і зробіть, бо це, виявляється, дуже корисно!

Самотність – це добре чи погано?

самотність

©unsplash.com

Самотність сьогодні є однією з найпопулярніших тем у світі психології. Вона стала предметом багатьох досліджень, статей та обговорень, але єдиної думки про неї так і не склалося. Можливо, ви чули, що самотність має реальні фізіологічні наслідки і може бути смертельно небезпечною: її пов’язують з хворобами серця, безсонням, депресією та іншими захворюваннями. Але якщо говорити про самотність в помірних кількостях, спробуйте поглянути на неї з точки зору користі.

Самотність – хороша річ, але за умови, що потім ми робимо те, що повинні зробити, – відновлюємо свій зв’язок з іншими людьми. 

Німецький психолог Майке Луман

Якщо подивитися на великих людей в історії, можна прослідкувати, що багато з них любили проводити час ізольовано від інших. Ця самотність могла проявлятися у різних формах, наприклад, Альберт Ейнштейн любив слухати музику, а Стів Джобс полюбляв тривалі прогулянки. Цей час давав їм можливість побути наодинці з власними думками. Мабуть, варто взяти з них приклад, адже спілкування з власним «Я» необхідне нам для того, щоб зберігати врівноваженість та внутрішню гармонію. Тільки наодинці, без постійного відволікання на зовнішні фактори, ми маємо змогу впорядкувати свої думки. Іншими словами, розумно дозована самотність – дуже корисна!

Чому кожний з нас потребує самотності

самотність

©unsplash.com

Є принаймні три причини, чому всім нам іноді вкрай необхідна самотність:

1. Вона дозволяє побачити загальну картину

Деколи ми настільки зайняті дрібними деталями нашого життя, що не можемо бачити цілісну картинку. Це заважає правильно оцінити стан речей і не дозволяє задуматися, чи в правильному напрямку ми рухаємось. А самотність дає нам відстань, необхідну для того, щоб побачити все відразу. Висловлюючись образно, це допомагає побачити весь ліс, а не тільки окремі дерева.

2. Вона допомагає синтезувати творчі ідеї

Найчастіше творчі ідеї походять від нових комбінацій вже існуючих ідей. Щоб мати існуючі ідеї, потрібно отримати інформацію ззовні (наприклад, читаючи книги). Але щоб синтезувати ці ідеї у нове поєднання, людині потрібен час на самоті.

3. Вона дає можливість бути активним, а не реактивним

Наодинці із собою ми не просто реагуємо на те, що відбувається. Не відволікаючись і зосередившись, ми маємо змогу добре обдумати свою ситуацію і діяти активно, щоб контролювати її.

Тобто, самотність реально дає нам певні переваги для контролю свого життя та прийняття правильних рішень.

Як забезпечити собі самотність

самотність

©unsplash.com

Згадайте розповіді про тібетських монахів, які можуть не те що годинами, а цілими днями медитувати на самоті, поринаючи вглиб себе (може, саме через це вони всі такі спокійні?) Нам же іноді не вдається викроїти навіть півгодинки вільного часу протягом дня. Якщо ми не спілкуємося з людьми на роботі чи вдома і перебуваємо наодинці з собою, наш час на роздуми крадуть смартфони та комп’ютери. Як із цим боротися? Ось кілька порад:

  • Вимкніть сповіщення на своєму телефоні

Сповіщення на телефоні зацікавлюють вас і примушують подивитися на них; у результаті ви постійно відволікаєтеся. Вимкнення сповіщень повертає вам контроль. Тепер саме ви визначаєте, коли поглянути на свій телефон.

  • Будьте вибірковими з соціальними медіа

Соціальні медіа – це не так погано, але ви повинні бути вибірковими з ними. Будьте активними лише в тих соцмережах, які слугують вашим цілям. Інші сайти ви можете просто не відвідувати або не приймати активної участі в обговореннях.



  • Виділіть час для роздуми

Ви повинні виділяти регулярний час для роздумів про своє життя. За цей час можна подумати про свою мету, ролі та цінності. Задайте собі важливі питання і дайте на них відповіді.

  • Ведіть щоденник

Ведення щоденника заохочує вас мислити, тому що так ви аналізуєте пройдений шлях і шукаєте нові можливості розвитку. Це також заохочує вас синтезувати існуючі знання, щоб отримати нові творчі ідеї.

Ці прості поради допоможуть вам забезпечити собі час на самоті, що рано чи пізно приведе до розкриття вашого повного потенціалу.

5 несподіваних фактів про самотність

самотність

©unsplash.com

Говорячи про самотність, ми найчастіше уявляємо собі літніх людей, які страждають від ізоляції, або відлюдників, які не здатні на нормальні прояви людських відчуттів чи просто не вміють спілкуватися. Що ж, тоді ми вас дуже здивуємо! Не так давно вчені трьох британських університетів у співпраці з Wellcome Collection провели онлайн-опитування, в якому були задіяні 55 000 людей з усього світу. Це дослідження отримало назву «Експеримент самотності ВВС», і ось його результати:

1. Молоді люди відчувають себе самотніми частіше, ніж літні

Рівень відчуття самотності був фактично найвищим серед 16-24-річних, причому 40% з них заявили, що часто або дуже часто відчувають себе самотніми. Це може бути пов’язано з тим, що в цьому віці молоді люди віддаляються від дому, сім’ї та старих друзів, починають пошуки нової роботи і намагаються розібратися, хто вони є.

2. 41% людей вважають, що самотність може бути позитивною

Цей висновок чудово вписується в ідею про те, що самотність може бути корисною, але трішки з іншої точки зору. До прикладу, невролог Джон Качоппо вважає: якщо люди відчувають себе ізольованими, то почуття самотності може змусити їх побудувати нові контакти, знайти нових друзів або відродити старі стосунки.

3. Люди, які відчувають себе самотніми, мають середньостатистичні соціальні навички

Іноді можна припустити, що люди відчувають себе самотніми, тому що їм важко дружити і знаходити спільну мову з іншими. Але дослідження не показало різниці між середніми оцінками людей, які часто відчували себе самотніми, і людьми, які так себе не відчували.

4. Зима не є більш самотньою, ніж будь-яка інша пора року

Напередодні Різдва ми можемо часто бачити кампанії благодійних організацій, які допомагають літнім людям чи самотнім дітям з сиротинців. Але під час опитування більше двох третин респондентів сказали, що взимку вони не відчувають себе більш самотньо, ніж в будь-який інший час року. Деякі з опитуваних навіть назвали більш самотнім літо!

5. Люди, які часто відчувають себе самотніми, мають більш високий рівень співчуття, ніж усі інші

У дослідженні вимірювалися два види емпатії. Одним з них було співчуття до фізичного болю людей, іншим – до соціальних страждань. Виявилося, що люди, які часто або дуже часто відчували себе самотніми, набрали вищу середню оцінку за емпатію до соціального болю.

самотність

©unsplash.com

Як бачимо, самотність не така проста, як здається. Вона може справді дати нам певні переваги та можливості. Звичайно, ми не закликаємо вас жити ізольовано від інших, але знаходити час для перебування наодинці с собою, все ж, потрібно. Насолоджуйтесь хвилинами спокою, щоб потім з ясними думками повертатися до соціального життя!

За матеріалами: lifeoptimizer.org, psychologies.ru, bbc.com.

Читайте також: Бізнес-леді з парасолькою від сонця, або куди зникла жіночність