22 червня

Дата 22 червня – сонцестояння і незвичайний день, який наче розмежовує собою астрономічні зиму і літо. Ця доба має найдовший день та найкоротшу ніч в році, тож цей факт здавна сприймався людьми як щось дуже важливе та особливе. «Твій світ» зібрав найцікавіші факти, які варто знати!

22 червня – день літнього сонцестояння

Сонцестояння – важлива астрономічна подія: Земля, обертаючись навколо світила, займає таке становище, що Сонце в полудень знаходиться на максимальній висоті над горизонтом. Цей день знаменує початок літа в Північній півкулі планети і початок зими в Південній півкулі.

Слід згадати, що у високосні роки сонцестояння відбувається трішки швидше: у ніч не на 22 червня, а на 21 червня. Пік цієї події буде тривати три дні, які, власне, й називаються періодом сонцестояння. Після цього Сонце поступово схилятиметься небосхилом все нижче, а дні ставатимуть коротшими.

В народі цей календарний відрізок називали також «Сонцеворотом».

сонцестояння, планета, земля

©ipswichfirst.com.au

Світові традиції цього дня

Найдовший день у році здавна вважався офіційним початком літа і був пов’язаний із родючістю та розмноженням. У різних куточках нашої планети в день літнього сонцестояння відбувалися цікаві обряди, в тому числі й пов’язані з романтикою та коханням:

1. У Швеції люди танцювали та бенкетували навколо Maypole (можна перекласти як «Майполе»). Це високий стовп, прикрашений зеленю та стрічками, який був символом родючості. Шведський етнолог Ян-Ойвінд Сван навіть сказав, що через дев’ять місяців після таких танців у Швеції народжується багато дітей!

2. В Індії літнє сонцестояння традиційно відзначається масовими заняттями йогою. Це робиться для отримання життєвої сили, щастя, любові, для прощення та для виправлення помилок, зроблених у минулому.

3. Одне з найбільших святкувань літнього сонцестояння щороку відбувається в Стоунхенжі в Англії, який вважається однієї з найдавніших обсерваторій. Ця традиція походить ще з язичницьких часів, коли люди святкували союз чоловічого та жіночого божеств – Сонця та Землі.

У загальному обряди й ритуальні дії, пов’язані з літнім сонцестоянням, збігаються в різних народів, що свідчить про давнє походження цього свята. В Україні подібні святкування щороку відбуваються 7 липня на Івана Купала. Але за так званим старим стилем ця подія припадає на 24 червня – дату, яка входить до періоду сонцестояння! Тому в нас представники течій так званих рідновірівців та рунвірівців святкують Великий День Сонця в ніч на 22 червня.

стоунхендж

©maximum.fm

Прикмети на 22 червня

У народі вважається, що цього дня літо повністю вступає в свої права, а світлий час доби починає зменшуватися. Ось кілька найпоширеніших прикмет, пов’язаних із днем 22 червня:

  • Якщо є багато ягід, особливо суниць – зима буде холодною.
  • Якщо погода хороша, а мурах майже не видно, буде негода.
  • Якщо в похмурий день бджоли не ховаються у вулики – дощу не буде.
  • Мурахи навколо мурашника зібралися – до погожого дня.
  • Якщо весь день падає дощ – буде багато грибів.
  • Туман вранці стелиться по воді – до сонячної погоди.
  • Гроза в цей день обіцяє поганий збір сіна.
  • Сон, який приснився в ніч із 21 на 22 червня, вважався «пустим», таким, що не збудеться. Але побачене уві сні вдень 22 червня повинно збутися через 5 років.
суниця

©krasniybor.by

Починаючи з 22 червня, встановлювалася справжня літня спека. Селяни починали заготовляти сіно і висаджувати ранню капусту. Щоб урожай вродив добре, хлібороби проводили різні обряди для «задобрення сонця». А ось працювати на городі було заборонено.

Читайте також: Містичне свято Івана Купала: традиції, обряди і вірування